مهم‌ترین نکته در تبلیغات مشخص کردن هدف‌ است .

مزایا و کاربردهای پیامک برای کافی‌ شاپ‌ ها

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که: “شما در پی چه نوع کافی شاپی هستید؟ تصویر ایده‌آل‌تان از کافی شاپ تان در آینده چیست؟”، “به دنبال ایجاد یک کافی شاپ لوکس با سفارش‌های شیک و غذاهای عجیب غریبی که هیچ جای دیگری یافت نمی‌شود هستید یا کنجی دنج و آشنا که همیشه صدای مشتری‌های همیشگی شما در فضای آن می پیچد؟”، ” آیا می‌خواهید به صورت تخصصی روی قهوه کار کنید؟” یا “تمرکزتان روی برنامه های جانبی کافه است؟”

بعد از اینکه هدفتان را مشخص کردید باید مشخصه‌ی کافی شاپ تان را پیدا کنید. ویژگی‌ِمنحصر به شما! چیزی که کافه شما را از سایر کافی شاپ ها متمایز می‌کند. سپس، به‌طور مداوم روی آن ویژگی کار کنید و آ‌ن را در تبلیغات‌تان برجسته کنید. لازم هم نیست حتماً ویژگی بزرگ و خاصی باشد، مثلاً صندلی‌های حصیری‌ که در ذهن من یادآور کافه رادیو است. پس با توجه به همه‌ی این موارد، استراتژی بازاریابی‌تان را مشخص و نوع تبلیغات‌تان را انتخاب کنید.

همانطور که می‌دانیم چند سال است که فرم‌ سنتی تبلیغات، کارکردهای سابق‌شان را از دست داده‌اند و دیگر پاسخگوی نیازهای تبلیغاتی نیستند. سابق بر این، به شخصه اگر می‌خواستم شامپویی بخرم، به داروخانه می‌رفتم و ناخودآگاه در میان قفسه‌ها “ریتم تبلیغ گلرنگ” که روزی صد مرتبه از تلویزیون پخش می‌شد در ذهنم تداعی می‌شد و بی‌اختیار گلرنگ را از قفسه برمی‌داشتم. اما امروز اگر بخواهم شامپویی بخرم اپلیکیشن دیجی‌کالا را باز می‌کنم، نظرات کاربران مختلف را درباره شامپوهای متفاوت می‌خوانم و بر اساسشان، شامپوی مورد نظرم را انتخاب می‌کنم.

همانطور که می‌بینیم سطح آگاهی عمومی در جامعه روزبه‌روز در حال افزایش است. از آنجایی که در تبلیغات سنتی امکان تعامل با مشتری وجود ندارد. به همین دلیل، تبلیغات به شیوه سنتی پاسخگوی نیاز کاربران نیستند.

از آن طرف اهمیت قهوه در سطح بین المللی روزبه‌روز در حال افزایش است. به طوری که امروزه در سطح جهان قهوه پس از روغن، دومین کالایی است که میان مردم ردوبدل می‌شود.

نمود این آمار در جامعه به‌شدت دیده می‌شود: از آموزش‌های حرفه‌ای باریستا و قهوه گرفته تا آموزش‌های خانگی و گسترش روزبه‌روز قهوه فروشی‌ها. از طرفی دیگر، قهوه به عنوان یک صنعت تخصصی در جهان شناخته می‌شود که بسیار متنوع است. آدم‌ها متمایلند انواع قهوه‌ها را در کافه‌های متفاوت تست کنند.

در هیچ زمان دیگری، اینچنین استفاده از قهوه در ایران متداول نبود. درنتیجه، از آنجایی که این روزها این تجارت در صدر تجارت‌های جهانی قرار دارد، با برنامه‌ریزی و تبلیغات درست به‌راحتی می‌توانید کافه خود را به انبوه قهوه‌دوستان معرفی کنید. در ادامه انواع روش‌های تبلیغاتی که به درآمد کافی شاپ شما کمک می‌کند را معرفی می‌کنیم.

 

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی
شبکه‌های اجتماعی فرصت مناسبی برای معرفی کافی‌شاپ شما هستند، به راحتی باعث می‌شوند که کافه شما دیده شود و خاطرات کافه‌تان توسط کاربران مختلف به اشتراک گذاشته شود. با این حال، متاسفانه عده‌ی کمی هستند که از این روش به صورت اصولی استفاده می‌کنند.

اگر از شبکه‌های اجتماعی به درستی استفاده نشود می‌تواند باعث آسیب رسیدن و ایجاد خطرات جدی برای رستوران شما شود. مثلاً ارسال مطالب و عکس‌های مشابه به صورت مداوم برای بازدیدکنندگان شما خسته‌کننده خواهد بود و آنها اینطور فکر می‌کنند که شما مطلب خاص برای ارائه به آنها ندارید و به همین دلیل به مرور از شما نا‌امید خواهند شد. شما می‌توانید با ارسال مطالب مرتبط با کافی شاپ خود و همچنین، مطالبی مطابق با سلیقه مشتریان، پایگاه خوبی برای عده‌ای از جوانان ایجاد کنید.

بجای ارسال لینک‌ها یا نقل‌قول‌های مختلف یکی پس از دیگری، سعی کنید تعامل‌تان با مشتریان را افزایش بدهید. از آنها بخواهید عکس‌هایی که در کافه شما گرفته‌اند را با شما به اشتراک بگذارند. نظراتشان را درباره سفارش‌های مختلف برای شما بفرستند. حتی خاطره‌ای از کافه‌تان را با شما به اشتراک بگذارند.

 

بازاریابی محتوایی
محتوا چیست؟ محتوا به هر چیزی از قبیل عکس، نوشته، اینفوگرافی، موشن‌گرافی، کلیپ و هر چیز دیگری می‌گویند که پیامی را به مخاطب می‌رساند. این پیام می‌تواند خبری، پرسشی، تبلیغاتی و هر نوع پیامی باشد. بنابرین محتوا برگ برنده‌ی تبلیغات شماست و آن چیزی است که درباره‌ی خودتان به مشتریان خود ارائه می‌دهید.

می‌توانید تبلیغات خود را روی مطالب و محتوایی که در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت خود می‌گذارید متمرکز کنید. این تعریف بازاریابی‌ای است که حول محور “تولید محتوا” می‌گردد. شما باید ابتدا ایده‌ای مناسب برای تولید محتوای خود داشته باشید. این ایده‌ها به‌راحتی در تمام گوشه کنار کافه‌ شما پیدا می‌شوند. سپس محتوای خود را تولید کنید.

 

تبلیغات پنل پیامک
در مورد پنل اس ام اس یا ارسال انبوه پیامک تصورات غلطی وجود دارد مثل: “هیچ کس دوست ندارد پیامک تبلیغاتی دریافت کند“، ” این دست پیامک‌ها هیچوقت به طور کامل مطالعه نمی‌شوند“، ” با استفاده از پیامک نمی‌توان یک رابطۀ صمیمی با مشتری برقرار کرد“، ” تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی به مراتب تاثیر بیشتری نسبت به پیامک دارد.“

این جملات، نشان‌دهنده‌ی آگاهی ناقص و مخدوش درمورد بازاریابی پیامکی است. بازاریابی پیامکیِ بی‌هدف، ناکارآمد است و مضر. بله! من هم خیلی از پیامک‌های تبلیغاتی را پاک می‌کنم. پیامک‌هایی که از سمت مشاغلی است که من مشتریشان نیستم. اما به طور مثال پیامک‌های کافه X را نه تنها پاک نمی‌کنم، بلکه با علاقه برای دیگران هم ارسال می‌کنم. چون من از مشتریان آنجا بودم و این پیامک برای من شمایلی آشنا از کافه‌ای است که می‌رفتم. اینجاست که بازاریابی پیامکی درست عمل می‌کند. بازاریابی پیامکی می‌تواند به عنوان یک ابزار تبلیغاتی عالی بازدهی داشته‌باشد، فقط باید درست انجام شود.

در بازاریابی پیامکی روش کار به این‌صورت است که شما یک سامانه‌ی پیامکی تهیه می‌کنید و با یک دایره‌ی کوچک از مشتریانتان تبلیغات را آغاز و به تدریج شعاع دایره‌تان را بیشتر می‌کنید. در نتیجه، فقط کسانی که به کافه شما علاقه‌مندند پیامک‌های شما را دریافت می‌کنند. این باعث می‌شود که پیامک تبلیغاتی شما برای مشتریان با بقیه پیامکهای تبلیغاتی فرق کند و محتوای آن به دقت دیده شود.

 

چرا بازاریابی پیامکی برای کافی شاپ ها مناسب است؟
در ادامه به شما خواهیم گفت که داشتن یک پنل اس ام اس، چگونه می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند:

مشتریان کافۀ شما عاشق پیامک هستند
اکثر مشتریان شما را قشر جوان، نوجوان و دانشجو تشکیل می‌دهند. به همین دلیل، یک چیز در میان تمام اینها مشترک است که همۀ آنها بلا استثناء استفاده می‌کنند. تلفن همراه!

بنابرین مشتریان شما همیشه پیامک‌های خود را چک می‌کنند، حتی آن دسته‌ی اندکی که از نعمت موبایل هوشمند بی‌بهره‌اند، پیامک‌های خود را فراموش نمی‌کنند. نوعی صمیمیت و احساس دوستانه در ارتباطات پیامکی وجود دارد. شما به‌راحتی می‌توانید با انتخاب متون دوستانه این ارتباط صمیمی را از طریق پیامک تقویت کنید. پس می‌بینید که پیامک کم‌هزینه‌ترین، راحت‌ترین و دوستانه‌ترین ابزار برای ارتباط با مشتریان شماست.

 

ارسال پیامک با اجازۀ خود مشتری است
حتماً شما هم تجربه‌ی کلافه شدن از حجم انبوه پیامک‌های تبلیغاتی را داشته‌اید و حتی به دنبال راهی برای فرار از آنها بوده‌اید. تمامی پیامک‌های تبلیغاتی که کلافه‌تان می‌کند، نمونه‌هایی ناموفق از بازاریابی پیامکی‌اند.

به‌طور مثال اگر شما به فروشگاه برند مورد علاقه‌تان رفته باشید و خودتان شماره موبایلتان را داده باشید که از تخفیف‌ها باخبر شوید، آیا باز هم پیامک تبلیغاتی آن برند آزرده‌تان می‌کند؟ مسلما نه! این همان نوع بازاریابی پیامکی است که از آن صحبت می‌کنیم.

به عبارت دیگر، شما می‌توانید از مشتریانتان بخواهید با رضایت خودشان به خبرنامۀ پیامکی شما بپیوندند. کافیست آنها را از مزایای این خبرنامه مطلع کنید تا با روی باز به خبرنامه‌تان بپیوندند. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که پیامک شما برای هیچ‌کس مزاحمت ایجاد نمی‌کند و به تصویر کافه‌ی شما لطمه‌ای نخواهد زد زیرا تمامی این مشترکین پیامکی به کافۀ شما علاقه دارند و از پیشنهادهای شما استقبال می‌کنند.

 

پیامک یک ارتباط لحظه‌ای را میسر می‌کند
مزیت دیگر پیامک، این است که بلافاصله بعد از ارسال توسط مخاطب دریافت می‌شود و این یعنی شما می‌توانید در زمان‌های خلوت نیز مشتریان را به کافۀ خود سرازیر کنید. کافی است یک پیشنهاد خوب پیامکی برایشان ارسال کنید و انگیزه‌ی لازم را برای سر زدن به کافه به آنها بدهید. آمار نشان می‌دهد که بیش از ۹۰% پیامک‌ها ظرف چند دقیقه خوانده می‌شوند، پس، حتی این نگرانی هم وجود ندارد که پیامک شما خوانده نشود.

 

شما فقط مشتریان واقعی را هدف می‌گیرید
برخلاف سایر روش‌های بازاریابی، در این روش شما فقط برای طیف مشتریان خود تبلیغ می‌کنید. اما این‌کار چه سودی دارد؟ همانطور که گفتیم در بازاریابی پیامکی شما قرار است طیف مشتریان خود را گسترش دهید. بنابرین، تبلیغات شما برای کسانی است که می‌دانید اهل کافه رفتن هستند و مهم‌تر از آن، به کافه‌ی شما مراجعه کرده‌اند.

مثلاً یک پیرزن ۸۰ ساله که محال است مشتری شما باشد، پیامک شما را مطالعه نخواهد کرد. این دقیقاً همان تبلیغات هدفمندی است که همه‌ی جوانب را در نظر گرفته‌است.

 

ارتباط با مشتریان در سامانه پیامکی

ارسال پیامک هزینۀ چندانی ندارد
یکی از دلایلی که باعث شده کسب‌وکارهای کوچک چندان به سراغ بازاریابی پیامکی نیایند، تصوری است که از هزینه‌ی این نوع تبلیغات دارند.

بر خلاف تصور آنها، پیامک نسبت به سایر روش‌های بازاریابی هزینه‌ی بسیار کمتری دارد و در عین حال می‌تواند بازده بسیار بالایی داشته باشد. ارسال هر پیامک نهایتاً ۱۰ تومان برای شما هزینه خواهد داشت، رقمی که حتی به چشم هم نخواهد آمد. اگر شما به ۱۰۰ نفر پیامک تخفیف ارسال کنید، تنها هزار تومان خرج تبلیغات‌تان کرده‌اید.

حال تصور کنید اگر فقط یک نفر از مشتریان از پیشنهاد شما استقبال کند، نسبت سود به هزینه شما چقدر خواهد بود؟

 

کاربردهای سامانه پیامک برای کافی شاپ چیست؟
شما می‌توانید برای کافی‌شاپ خود برندسازی کنید. برای این کار شما می‌توانید یک جمله کوتاه تبلیغاتی برای کافی شاپ خود تعیین کنیدو مثلاً سام کافه شعار “قهوه تلخ نیست” را برای خود انتخاب کرده است.

این کار می‌تواند به پیامک‌های شما اعتبار ویژه‌ای ببخشد. همچنین به وسیله پیامک می‌توانید سایر روش‌های بازاریابی خود را پوشش دهید. همچنین با استفاده از پیامک می‌توانید اینستاگرام، کانال تلگرام و سایر پایگاه‌های اجتماعی خود را به مشتریان معرفی نمایید.

 

کافی‌شاپ خود را مطرح کنید
اکثر آدم‌ها، کشف یک کافه‌ی جدید را مثل یک ماجراجوی تازه می‌بینند و از آن استقبال می‌کنند. بنابرین اگر در شروع کار خود هستید، به راحتی یک پیامک انبوه برای کسانی که در حوالی شما زندگی می‌کنند، بفرستید.

این پیامک می‌تواند حاوی یک پیشنهاد ویژه‌ی مدت‌دار برای آنها باشد. مثلاً یک تخفیف سه روزه! آنها از وجود شما مطلع خواهند شد و به شما مراجعه می‌کنند و رونق گرفتن تجارت‌تان، شتاب بیشتری خواهد گرفت.

 

راه اندازی کافه از طریق بازاریابی پیامکی

مشتریان را از جدیدترین اخبار و رویدادهای کافه مطلع کنید
“آیا یک نوشیدنی جدید به منوی خود اضافه کرده‌اید؟“، “آیا قرار است یک جلسۀ نمایشنامه‌خوانی یا یک کنسرت در کافۀ خود داشته باشید؟” با پیامک این موضوع را به اطلاع مشتریان برسانید و از آنها دعوت کنید این نوشیدنی جدید را امتحان کنند.

برای اینکه مطمئن شوید تمام مشتریان از این موضوع مطلع هستند یک پیامک برایشان ارسال کنید و زمان این رویداد را به آنها خبر دهید. آیا قصد دارید به مناسبت سالگرد تاسیس کافی شاپ تان به مشتریان خود تخفیف دهید؟ خب، پیامک می‌تواند برای پخش این خبر به شما کمک کند. به این ترتیب، مطمئن خواهید بود که پیامکتان به دست تک تک مشتریان خواهد رسید.

 

بازاریابی پیامکی-اطلاع رسانی برای کافه

با یک کوپن تخفیف به مشتریان دائمی خود پاداش دهید
خدمت‌رسانی بهتر به مشتریان در نهایت به نفع هر دوی شماست. با ارسال یک کوپن پیامکی به مشتریان می‌توانید از اینکه شما را انتخاب کرده‌اند و در خبرنامۀ پیامکی شما عضو شده‌اند، تشکر و قدردانی نمائید. به این ترتیب مشتریان از خدمات شما رضایت بیشتری خواهند داشت و بیشتر تشویق می‌شوند به کافه‌ی شما سر بزنند و البته، خبرنامۀ پیامکی شما نیز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.

کوپن پیامکی حتی در زمان‌های خلوت کاری نیز به کمکتان می‌آید. کافی است یک پیامک به مشتریان بدهید و یک کوپن با مدت زمان محدود در اختیارشان بگذارید. کوپنی که بسیاری از آنها را به سمت کافۀ شما می‌کشاند.

 

کوپن‌های پیامکی برای کافی‌شاپ ها

با ارائه یک پیشنهاد خوب صندلی‌های خالی کافه را پر کنید
حتماً روزهایی هستند که از خلوتی و کسالت کافی شاپ خود کلافه‌اید. برای اینکه از شلوغ بودن همیشگی کافۀ خود اطمینان حاصل کنید، می‌توانید در این مواقع به مشتریان پشنهادهای ویژه‌ای را ارائه دهید.

آنی بودن پیامک، باعث می‌شود این ابزار بهترین راه رسیدن به این مقصود باشد. آیا می‌خواهید افراد بیشتری صبحانه را در کافۀ شما صرف کنند؟ در کنار صبحانۀ خود یک نوشیدنی رایگان بدهید و با پیامک مشتریان را مطلع کنید. ایام تعطیل درآمد شما کمتر می‌شود؟ پیامکی بفرستید و به مشتریان خبر دهید که تخفیفی برای این ایام در نظر گرفته‌اید.

 

تخفیفات پیامکی برای کافه ها

برای مشتریان خود یک نظرسنجی یا مسابقه برگزار کنید
درگیر کردن مشتری برای حفظ وفاداری او به شما امری لازم است. بدین منظور می‌توانید یک نظرسنجی برای مشترکان خود برگزار کنید یا یک مسابقه برای آنها ترتیب دهید. برای مثال می‌توانید بپرسید که دوست دارند از بین ۴ نوشیدنی کدامیک از آنها به منوی شما اضافه شود. بعد از اتمام نظرسنجی به آنها اطلاع دهید که نوشیدنی منتخب کدام بوده است و آنها را در جریان اضافه شدن آن به منوی خود بگذارید.

به این ترتیب، آنها احساس نزدیکی بیشتری به شما خواهند کرد و احتمالاً بیشتر به سراغتان می‌آیند. حتی فروش بالای این نوشیدنی جدید شما نیز تضمین شده خواهد بود. همچنین می‌توانید یک مسابقه پیامکی برگزار کنید و برای برندۀ این مسابقه یک جایزۀ خوب در نظر بگیرید. برای مثال به او اجازه دهید تا یک سقف اعتبار از منوی شما سفارش دهد.

 

نتیجه گیری
کافه‌ها از گذشته چه در ایران و چه خارج از کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. کافی شاپ‌ها همیشه از فضاهای مورد علاقه اقشار متفاوت با رویکردهای متفاوت هستند: پاتوق روشنفکران، دوستداران قهوه که روز به روز در حال گسترش هستند، جوان ها، نوجوان ها و … .

بنابرین، این حرفه ابعاد متعدد و کیفیات متفاوتی دارد و صنعتی درآمدزا است. بیشترین توجه شما در تبلیغات باید متمرکز روی تصویری باشد که در ذهن مششتری می‌سازید. این همان اصلی است که به برندینگ شما کمک می‌کند و شما در مقابل رقیبانتان منحصر به فرد می‌کند.

ابتدا لیست مشتریان خود را تهیه کنید. سپس با یک برنامه ریزی مناسب برای انواع مشتریان پیامک‌های متفاوت و مرتبط بفرستید. مطمئن باشید که با صرف کمی وقت می‌توانید پایگاه مشتریان خوبی را برای کافی شاپ خود ایجاد کنید.

***

اگر علاقه دارید یک کمپین پیامک تبلیغاتی راه اندازی نمایید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان سامانه پیامک مخابرات می توانند بر اساس نوع فعالیت و تجارت شما برای شما، روش و شیوه های تبلیغاتی تعیین نمایند و برای کسب درآمد بیشتر شما را یاری کنند.

نوشته های مرتبط
پست های مرتبط با پستی که در حال خواندنش بودید
نوشته شده توسط لیلا رستمی
نوشته شده توسط لیلا رستمی
افزونه ارسال پیامک ووکامرس
نوشته شده توسط لیلا رستمی